7 tipů, jak si vybrat lednici

Lednice jsou samozřejmou a neodmyslitelnou součástí každé domácnosti. Při výběru lednice vás budou zajímat zejména její rozměry, hospodárnost provozu nebo funkce, kterými disponuje. Nabízíme několik rad, které by vám při výběru chladničky mohly pomoci.

1. Zvažte, kde bude lednice umístěna

Při rozhodování o koupi lednice bude záležet na tom, zda jí budete chtít zakomponovat do kuchyňské linky. Pokud ano, řešením je zakoupení vestavné lednice, která je uzpůsobena pro přidělání desky odpovídající designu vašeho kuchyňského nábytku. Nebo se můžete rozhodnout pro volně stojící lednici. Tu můžete umístit prakticky kamkoliv, můžete s ní libovolně manipulovat a nebudete mít problém při jejím stěhování.

Tip: Prohlédněte si vestavné samostatné lednice, vestavné kombinované lednice.

2. Promyslete velikost chladničky

Velikost lednice volte zejména s ohledem na počet členů domácnosti. Dvoučlenné domácnosti postačí středně velká lednice, zatímco velké rodiny ocení například americkou lednici s velkým obsahem chladničky i mrazáku. Singl domácnostem nebo na chalupu může zcela postačit lednice menšího objemu. Jako orientační měřítko se obecně udává 50 - 70 litrů chladničky na osobu a 20 litrů mrazničky na osobu.

Tip: Prohlédněte si americké lednice.

3. Rozhodněte se, zda chcete lednici i s mrazákem

Dnešní domácnosti dávají obvykle přednost kombinovaným lednicím, kde je součástí přístroje i samostatný mrazák (mraznička). Taková lednice má dvoje dvířka, mrazák může být umístěn jak nad chladničkou, tak i pod ní. Samostatná (jednodveřová) lednice, čili varianta bez mrazáku, je vhodná například do garsonky nebo také na chatu či chalupu a samozřejmě v případě, že máte doma samostatný mrazák. Kombinované chladničky mohou být vybaveny i dvěma kompresory, což umožňuje rychlé zamrazení nově vložených potravin a také možnost vypnout zvlášť buď chladící, nebo mrazící sekci.

Tip: Prohlédněte si samostatné lednice, kombinované lednice.

4. Sledujte poměr cena/výkon (kvalita)

Jak je pravidlem u naprosté většiny výrobků, s vyšší cenou ledničky zpravidla obdržíte také vyšší kvalitu. Závisí tedy jen na vašem uvážení, zda upřednostníte levný výrobek nebo výrobek dražší, u kterého je ovšem předpoklad, že bude mít nižší spotřebu, bude spolehlivější a bude vám sloužit déle. Stejně tak u dražších výrobků bývají často lepší doprovodné služby, jako např. delší záruka apod. Snažte se vybrat si výrobek, který bude plně odpovídat vašim představám a bude pro vás cenově přijatelný. Abyste minimalizovali riziko, že budete v budoucnu s výrobkem nespokojeni, zjistěte si o něm před nákupem co nejvíce informací.

5. Snižte spotřebu elektrické energie

Stejně jako jiné elektrické spotřebiče se ledničky řadí do několika energetických tříd, v současné době nejčastěji označených písmeny A až E, přičemž s platností od 1. července 2010 došlo k ukončení výroby lednic s nižší energetickou třídou než A. Nově vyrobené lednice proto již spadají do kategorií A, A+, A++ atd. Čím více znamének plus, tím je lednice úspornější. S nižší spotřebou elektrické energie nešetříte jen peníze, ale i životní prostředí.

6. Zaměřte se na design ledničky

Pokud si budete pořizovat vestavnou lednici, přizpůsobíte si vzhled dvířek celkovému designu kuchyňské linky. Netradiční provedení je typické pro americké lednice, kde se dveře otevírají jako skříň (proto se někdy užívá názvu „Side by Side“). Trendem jsou nejrůznější netradiční lednice, někdy až extravagantního vzhledu. Co se týče barev, stále převažuje tradiční bílá, ovšem nejsou výjimkou i jiné barvy. Moderní je například atraktivní nerezový vzhled. Praktický je například broušený inoxový povrch, na kterém nezanecháte viditelné otisky prstů.

7. Všímejte si dalších funkcí ledničky

Moderní chladničky obsahují spoustu užitečných funkcí, jako například zaměnitelné otvírání dveří nebo úprava proti otiskům prstů. Dalšími funkcemi jsou například:

Praktická rada na závěr – jak správně umístit lednici

Při umístění lednice počítejte s rezervou 3 - 5 cm k udávané hloubce a 1 - 2 cm na bočních stranách, a to kvůli umožnění proudění vzduchu kolem lednice, čímže se zajistí lepší funkčnost přístroje. Nezapomeňte také, že bude-li lednice vystavena slunečnímu záření nebo působení jiného zdroje tepla, náklady na chlazení se zvýší.