7 tipů, jak si vybrat myčku

Myčky nádobí jsou dnes již standardním vybavením kuchyní. Dokáží vám ušetřit čas i práci s obvykle neoblíbeným ručním mytím nádobí a samozřejmě i finanční prostředky. Myčka také může sloužit jako odkladiště a úkryt pro použité nádobí. Při výběru myčky vás budou zajímat její rozměry, hospodárnost provozu nebo funkce, kterými disponuje. Nabízíme několik rad, které by vám při výběru myčky mohly pomoci.

1. Zvažte umístění myčky

Myčka bude v naprosté většině případů součástí vaší kuchyňské linky. Pokud budete chtít, aby perfektně zapadla do vaší kuchyně, pak ideálním řešením je pořízení vestavné myčky, která je uzpůsobena pro přidělání desky odpovídající designu vašeho kuchyňského nábytku a má rozvody upravené pro vestavbu. Do kuchyně samozřejmě můžete umístit i volně stojící myčku, pokud možno co nejblíže k rozvodu vody a odpadu, ideálně do blízkosti dřezu. Některé volně stojící myčky mají i možnost podstavby, kdy po sejmutí horní desky můžete myčku zasunout pod kuchyňskou linku, přičemž přední strana myčky je nadále viditelná. Myčky jsou standardně nabízeny v šíři 45 cm a 60 cm. Méně prostorově náročné jsou pak stolní myčky, které jsou vhodné pro případ, kdy obvykle umýváte menší množství nádobí.

Tip: Prohlédněte si vestavné myčky, volně stojící myčky, stolní myčky.

2. Promyslete, jaké množství nádobí obvykle umyjete

Při výběru myčky berte v úvahu zejména počet lidí v domácnosti, zohledněte počet kusů nádobí, které máte doma, a v neposlední řadě zvažte, jak často doma připravujete jídlo nejen pro sebe a svou rodinu, ale také pro návštěvy. Na základě těchto kritérií pak zvolte myčku podle toho, kolik sad nádobí pojme (standardní IEC jídelní souprava = talíř, hluboký talíř, dezertní talíř, sklenice, čajový šálek s podšálkem, nůž, vidlička, polévková lžíce, dezertní lžíce a lžička). Myčky v šíři 60 cm pojmou obvykle 12-15 sad, myčky v šíři 45 cm 9-10 sad, stolní myčky pak zpravidla 6 sad nádobí.

3. Sledujte poměr cena/výkon (kvalita)

Jak je pravidlem u naprosté většiny výrobků, s vyšší cenou myčky zpravidla obdržíte také vyšší kvalitu. Závisí tedy jen na vašem uvážení, zda upřednostníte levný výrobek nebo výrobek dražší, u kterého je ovšem předpoklad, že bude mít nižší spotřebu, bude spolehlivější a bude vám sloužit déle. Stejně tak u dražších výrobků bývají často lepší doprovodné služby, jako např. delší záruka apod. Snažte se vybrat si výrobek, který bude plně odpovídat vašim představám a bude pro vás cenově přijatelný. Abyste minimalizovali riziko, že budete v budoucnu s výrobkem nespokojeni, zjistěte si o něm před nákupem co nejvíce informací.

4. Snižte spotřebu energie a vody

Stejně jako jiné elektrické spotřebiče se myčky řadí do několika energetických tříd označených písmeny A až G. Nově vyrobené myčky dnes již zpravidla spadají do kategorií A, A+, A++ atd. Čím více znamének plus, tím je myčka úspornější. Spotřeba vody na jeden mycí cyklus se běžně pohybuje v rozmezí 11 – 18 litrů, v případě některých modelů se spotřeba pohybuje kolem pouhých 6 l. S nižší spotřebou energie a vody nešetříte jen peníze, ale i životní prostředí.

5. Zaměřte se na kvalitu mytí nádobí

Vedle hospodárnosti pro vás může být důležitý údaj o tom, jak kvalitně bude myčka mýt. Z tohoto důvodu je každá myčka zařazena do třídy podle účinnosti mytí a sušení, kde písmenem A jsou označeny nejefektivnější myčky, přičemž účinnost dále klesá podle abecedy. Ideální varianta bude tedy myčka AAA (třída A ve spotřebě energie i účinnosti mytí a sušení). Myčky s nižší účinností vaše nádobí samozřejmě velmi dobře zbaví běžných nečistot, hůře si však poradí s velmi znečištěným nádobím. Neopomínejte také sledovat údaj o hlučnosti myčky, zejména pokud bude v provozu často ve večerních nebo nočních hodinách. Obvyklá hodnota je okolo 50 dB, u modernějších typů myček se podařilo tuto hranici snížit téměř ke 40 dB.

6. Myslete na vybavení a variabilitu vnitřního uspořádání myčky

Myčky se liší vnitřním členěním prostoru a nabídkou doplňků, které vám pomohou využít celý její prostor. K obvyklému vybavení patří držák na příbory a odnímatelné koše, umožňující mytí rozměrnějšího nádobí. Některé modely jsou vybaveny doplňkovými držáky, jejichž pomocí lze do vnitřního prostoru myčky umístit příbory, talíře a skleničky.

7. Všímejte si dalších funkcí myčky

Moderní myčky obsahují spoustu užitečných funkcí, které vám usnadní práci a také vám ušetří peníze a čas. Zde jsou některé z nich:

Praktická rada na závěr – jak nakládat s myčkou a s nádobím

Správným používáním myčky docílíte toho, že vám přinese větší užitek a mytí nádobí bude účinnější. Základem je dávat těžké nádobí dolů a lehké nahoru, vhodné je střídat velké a malé talíře, aby se voda dostala všude. Mějte na paměti, že do myčky nepatří: