7 tipů, jak si vybrat sušičku

Sušičky prádla jsou stále oblíbenější součástí vybavení českých domácností. Umí vám ušetřit čas a námahu, protože nebudete muset pracně rozvěšovat mokré prádlo a pak dlouhou dobu čekat, až se usuší, jelikož sušička to dokáže za několik minut. Také vám ušetří místo v interiéru, které je vyhrazeno šňůrám či sušákům. Sušičky dokáží prádlo také změkčit a téměř vyžehlit. Při výběru sušičky vás budou zajímat její rozměry, hospodárnost provozu nebo funkce, kterými disponuje. Nabízíme několik rad, které by vám při výběru sušičky mohly pomoci.

1. Zvažte umístění sušičky

Při rozhodování o umístění sušičky vás bude zajímat zejména co největší pohodlí při vkládání prádla. Pokud zvolíte sušičku s předním plněním, budete potřebovat dostatečný prostor pro manipulaci s dvířky. Pro menší koupelny proto zpravidla upřednostníte sušičku s horním plněním. Ale protože se do ní vkládá prádlo vrchem, není použitelná jako odkládací prostor.

2. Zvolte vhodný typ sušičky

Kondenzační sušičky se dobře hodí do běžných domácností. Pracují na principu kondenzace páry na vodu, která se ukládá se do zásobníku, u některých modelů lze odvod vody napojit přímo na odpad. Nemusíte tak doma řešit problém s odvodem vodních par. Kondenzační sušičku můžete umístit prakticky kamkoliv s minimálními požadavky na montáž, bez nutnosti jakéhokoli stavebního zásahu. Druhým typem jsou odvětrávací (nebo také ventilační) sušičky, které jsou založeny na principu odvodu páry ven z přístroje. Vzhledem k tomu, že tyto sušičky způsobují zvýšenou hladinu vlhkosti vzduchu, jsou vhodné spíše do samostatných prádelen. Máte ovšem možnost uzpůsobit doma rozvody a instalovat ventilační trubku, což je vhodné zejména v případě, že budete provádět stavební úpravy (ať už rekonstruujete byt nebo dům, popřípadě stavíte nový). Pak bude pro vás odvětrávací sušička výhodná z důvodu nižší pořizovací ceny i provozních nákladů.

Tip: Prohlédněte si kondenzační sušičky.

3. Promyslete, jak zkombinovat praní a sušení

Pokud nemáte doma prostor pro umístění samostatné sušičky, popřípadě nemáte kam pověsit prádlo, můžete si pořídit pračkou se sušičkou v jednom. Ačkoliv tento přístroj nesuší prádlo tak efektivně jako klasická sušička (zpravidla lze usušit najednou zhruba polovinu vyprané plné dávky), nemusíte mít obavy, že by bylo prádlo přeschlé, po usušení lze prádlo ihned vyžehlit a uschovat na své místo. Nevýhodou může být vyšší spotřeba vody nebo delší doba nutná pro vyprání a usušení celé dávky prádla. Pokud máte doma dostatek prostoru, vyplatí se vám mít dva samostatné přístroje. Výhodné je zakoupit pračku i sušičku zároveň, a to ideálně od jednoho výrobce. Důvodem je snazší propojení obou přístrojů, některé sušičky dokonce umí využívat ovládací panel pračky, ke které jsou připojeny propojovacím kabelem. Praní i sušení pak můžete ovládat z jediného přístroje.

Tip: Prohlédněte si pračky se sušičkou.

4. Sledujte poměr cena/výkon (kvalita)

Jak je pravidlem u naprosté většiny výrobků, s vyšší cenou sušičky zpravidla obdržíte také vyšší kvalitu. Závisí tedy jen na vašem uvážení, zda upřednostníte levný výrobek nebo výrobek dražší, u kterého je ovšem předpoklad, že bude mít nižší spotřebu, bude spolehlivější a bude vám sloužit déle. Stejně tak u dražších výrobků bývají často lepší doprovodné služby, jako např. delší záruka apod. Snažte se vybrat si výrobek, který bude plně odpovídat vašim představám a bude pro vás cenově přijatelný. Abyste minimalizovali riziko, že budete v budoucnu s výrobkem nespokojeni, zjistěte si o něm před nákupem co nejvíce informací.

5. Snižte spotřebu elektrické energie

Stejně jako jiné elektrické spotřebiče se sušičky řadí do několika energetických tříd. Sušičky jsou zpravidla energetické náročnější výrobky, často se pohybují ve třídách B a C. Nejlépe jsou na tom kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem, které díky odlišné koncepci dosahují energetické třídy A a jsou tedy úspornější. Dnes se již setkáte i se značením typu A-50%, A-60% atp., což znamená procentní úsporu oproti energetické třídě A. Sušičku se vám vyplatí pořídit k moderním typům automatických praček (starší typy nemusí umět prádlo dokonale vyždímat a provoz sušičky je pak velmi neekonomický).

6. Nezapomeňte na ovládání sušičky

Pokud pro vás není tolik důležitý komfort při ovládání sušičky a budete chtít ušetřit, vyberte si sušičku s mechanickým ovládáním. Odpovídající teplotu i dobu sušení musíte nastavit sami, což nebývá úplně jednoduché a bude záviset na vašich zkušenostech a správném odhadu (přiložené návody samozřejmě obsahují orientační tabulku). Modernější sušičky disponují inteligentní elektronikou, která všechny procesy řídí sama. Obsluha je tak pro vás jednoduší a pohodlnější, ušetříte také elektrickou energii i máte zaručenu ochranu prádla proti nadměrnému vysušení.

7. Všímejte si dalších funkcí sušičky

Moderní sušičky obsahují spoustu užitečných funkcí, které vám usnadní práci a také vám ušetří peníze a čas. Jejich využití je jen na vás, zpravidla bude záležet na typu prádla, které budete sušit. Sušičky mívají volitelnou úroveň sušení, která vám umožní ovlivnit výsledek - vlhké prádlo můžete lépe vyžehlit, suché zase naopak ihned uklidit do skříně. Určitě oceníte vymoženosti jako čidlo teploty, oboustranná dvířka, indikátor zbývajícího času nebo osvětlený buben. Zde jsou některé z dalších funkcí sušiček:

Praktická rada na závěr – jak nakládat se sušičkou a s prádlem

Stejně jako musíte třídit prádlo do pračky, je doporučeno jej třídit i do sušičky. Orientovat se můžete dle symbolů na štítku prádla. Nesušte společně odlišné materiály, zejména to platí pro bavlnu, len a syntetické prádlo. Není vhodné překračovat kapacitu sušičky, snižuje to její výkon. Čím sušší dáte do sušičky prádlo, tím je výsledek lepší a tím více ušetříte za elektrickou energii. Závisí tedy i na vaší pračce, jak důkladně umí odstřeďovat.