7 tipů, jak si vybrat varnou desku

Moderní kuchyně v poslední době zaznamenávají ústup klasických sporáků a pozvolný nástup varných desek obvykle v kombinaci s vestavěnými troubami. Zde nabízíme několik rad, které by vám při výběru varné desky mohly pomoci.

1. Vyberte si vhodný typ varné desky

Výběr varné desky bude ovlivněn zejména tím, zda máte do bytu zaveden plyn a zda vám vnitřní rozvody elektriky umožní připojení elektrické varné desky - pro spotřebiče s příkonem nad 3600 W (pro 16 A jistič) či nad 2300 W (pro 10 A jistič) je většinou třeba zajistit přívod elektřiny třífázovým napájením o napětí 400 V. Pokud máte obě možnosti, bude čistě na vás, který typ vám bude více vyhovovat, hrát roli mohou i ceny energií. Mezi výhody plynové varné desky patří možnost rychlého ohřevu, snadného nastavení potřebné intenzity ohřevu a snadná regulace hořáků. Levnější plynové varné desky jsou vyrobeny z tradičního smaltovaného plechu, s rostoucí cenou narazíte na nerez a sklokeramiku. U elektrických varných desek můžete vybírat z klasických litinových plotýnek, sklokeramických desek či desek indukčních. Litinové varné desky jsou nejméně nákladné, zato vyžadují vysoké náklady na provoz. Plotýnkám velmi dlouho trvá jak rozehřátí na provozní teplotu, tak následné vychladnutí. Tato setrvačnost je ztrátová a využití energie dosahuje maximálně 60 %. Plotýnky sklokeramické desky se zahřejí rychleji, plného výkonu dosáhnou za 15 sekund a efektivita využití energie se pohybuje kolem 70 %. Výhodou je i snadnější čištění a větší bezpečnost. Novinkou u sklokeramických desek je tzv. indukce. U indukční varné desky vzniká teplo pouze v prostoru dotyku hrnce s varnou deskou a ohřívá se pouze vnitřek nádoby. Tím se minimalizují ztráty energie a výrazně zvyšuje účinnost. Výhodou je také snadná údržba, jelikož jídlo se při vytečení z hrnce nepřipeče a lze ho ihned otřít. Nevýhodou je nutnost použití speciálního nádobí s feromagnetickým dnem, jiné druhy nádobí bohužel použít nelze.

Tip: prohlédněte si varné desky samostatné indukční, varné desky samostatné sklokeramické, varné desky samostatné litinové, varné desky samostatné plynové.

2. Rozhodněte se mezi varnou deskou samostatnou nebo do kombinace

U varných desek můžete volit mezi samostatnými deskami a deskami pro kombinaci (též polyvalentní desky). Samostatná varná deska má své samostatné ovládání, můžete ji umístit nezávisle na troubě třeba na druhý konec kuchyně a není ani nutné mít troubu od téhož výrobce. Polyvalentní desky jsou určeny pro kombinaci s polyvalentními troubami (též trouby pro kombinaci), kdy trouba má na sobě umístěno ovládání horní desky, kterou tak nelze samostatně ovládat. Pro funkčnost varné desky je nezbytné vybrat troubu od téhož výrobce či koupit samostatný ovládací panel určený dané desce.

3. Zvolte počet varných zón

Zvažte, kolik varných zón (plotýnek, hořáků) využijete a jakých velikostí. Pro malou domácnost úplně postačí varná deska s jednou či dvěma varnými zónami, zatímco 5-6 varných zón je vhodné zvolit pro větší domácnosti nebo pro restaurace.

4. Sledujte poměr cena/výkon (kvalita)

Jak je pravidlem u naprosté většiny výrobků, s vyšší cenou varných desek zpravidla obdržíte také vyšší kvalitu. Závisí tedy jen na vašem uvážení, zda upřednostníte levný výrobek nebo výrobek dražší, u kterého je ovšem předpoklad, že bude mít nižší spotřebu, bude spolehlivější a bude vám sloužit déle. Stejně tak u dražších výrobků bývají často lepší doprovodné služby, jako např. delší záruka apod. Snažte se vybrat si výrobek, který bude plně odpovídat vašim představám a bude pro vás cenově přijatelný. Abyste minimalizovali riziko, že budete v budoucnu s výrobkem nespokojeni, zjistěte si o něm před nákupem co nejvíce informací.

5. Zaměřte se na velikost a design varné desky

Varné desky jsou obvykle široké 60 cm, na trhu však najdeme i desky v šířce 30, 45 či 90 cm. Pokud vám záleží na krásném vzhledu vaší kuchyně, určitě budete brát v úvahu i barvu a design varné desky. Vybírat můžete z klasické bílé, elegantní černé, hnědé, stříbrné či nerez, občas se setkáte i s méně tradičními barvami. Design varných desek je také rozmanitý, obvykle lze volit mezi provedení bez rámu nebo s rámem různých barev, existují desky se zkoseným okrajem, mezi velice netradiční patří například rustikální typ nebo desky, které lze skládat systémem domino.

6. Zvolte typ ovládání varné desky

Ovládání desek je velice rozmanité, od klasického mechanického ovládání pomocí koleček, knoflíků či tlačítek, přes ovládání elektronické dotykové či senzorové, až po méně tradiční teleskopické ovládání, které v případě potřeby vysunete jednoduše nad povrch desky.

7. Všímejte si dalších funkcí varné desky

Varné desky mohou disponovat nejrůznějšími funkcemi, které vám usnadní práci a ušetří peníze a čas. Dnes jsou v podstatě samozřejmostí zdokonalené konstrukce topné spirály pro vytvoření zón s rychlejším rozehřátím (HiLight zón, Superrychlá zóna, Quick systém, Sprintstart aj.). Pro rychlejší ohřev se využívá také tzv. halogenových zón, jež využívají vlastností halogenových plynů. Z dalších nabízených funkcí lze vyjmenovat například funkci automatického náběhu teploty, funkci Stop and Go, funkci Memory, funkci snadného čištění či funkci rozpoznávání velikosti nádobí. Varné desky mohou být vybaveny různými digitálními ukazateli, časovačem, bezpečnostními systémy (Automatic Switch off, dětská pojistka, bezpečnostní zámek) či ukazateli zbytkového tepla.