0
0Košík

7 tipů, jak si vybrat pračku

Při výběru pračky záleží zejména na Vás, jaký typ pračky vám vyhovuje nebo na jaký jste zvyklí. Dále vás budou zajímat rozměry pračky, hospodárnost provozu pračky nebo funkce, které pračka obsahuje. Zde nabízíme několik rad, které by vám při výběru pračky mohly pomoci.

1. Zvažte, kde bude pračka umístěna

Pro menší koupelny bývají vhodnější pračky s horním plněním, jelikož nebudete mít problém při manipulaci s dvířky a při vkládání prádla do pračky. Výhodou těchto praček je, že můžete kdykoliv praní přerušit a doplnit další prádlo. Pokud máte v koupelně dostatek prostoru, pravděpodobně dáte přednost pračkám s předním plněním. Mají zpravidla větší kapacitu než pračky plněné vrchem, můžete je používat jako odkládací prostor (lze na ně někdy případně umístit i sušičku) a díky proskleným dvířkám můžete praní prádla vizuálně kontrolovat. Tyto pračky je rovněž možné zabudovat do kuchyňské linky. Přímo k tomuto účelu jsou nejvhodnější vestavné pračky, které jsou uzpůsobeny pro přidělání desky odpovídající designu vašeho kuchyňského (popřípadě koupelnového) nábytku. Vaší domácnost tak můžete perfektně uzpůsobit svým představám.

Tip: Prohlédněte si pračky s horním plněním, pračky s předním plněním, vestavné pračky.

2. Promyslete, jaké množství prádla obvykle vyperete

Optimální náplň pračky přizpůsobte počtu členů vaší domácnosti. Obvykle se náplň pohybuje mezi 3,5 až 12 Kg (počítáno v suchém stavu). Pro čtyřčlennou rodinu postačí pračka s náplní kolem 6 kg.

3. Sledujte poměr cena/výkon (kvalita)

Jak je pravidlem u naprosté většiny výrobků, s vyšší cenou pračky zpravidla obdržíte také vyšší kvalitu. Závisí tedy jen na vašem uvážení, zda upřednostníte levný výrobek nebo výrobek dražší, u kterého je ovšem předpoklad, že bude mít nižší spotřebu, bude spolehlivější a bude vám sloužit déle. Stejně tak u dražších výrobků bývají často lepší doprovodné služby, jako např. delší záruka apod. Snažte se vybrat si výrobek, který bude plně odpovídat vašim představám a bude pro vás cenově přijatelný. Abyste minimalizovali riziko, že budete v budoucnu s výrobkem nespokojeni, zjistěte si o něm před nákupem co nejvíce informací.

4. Snižte spotřebu energie a vody

Stejně jako jiné elektrické spotřebiče se pračky řadí do několika energetických tříd označených písmeny A až G. Nově vyrobené pračky dnes již zpravidla spadají do kategorií A, A+, A++ atd. Čím více znamének plus, tím je pračka úspornější. V poslední době se setkáte se značením např. A-50%, což znamená až 50% úsporu energie oproti třídě A. Stejně tak lze z parametrů pračky vysledovat spotřebu vody během jednoho běžného pracího programu. S nižší spotřebou energie a vody nešetříte jen peníze, ale i životní prostředí.

5. Zaměřte se na kvalitu praní prádla

Vedle hospodárnosti pro vás může být důležitý údaj o tom, jak kvalitně bude pračka prát. Z tohoto důvodu je každá pračka zařazena do třídy podle účinnosti praní a odstředění, kde písmenem A jsou označeny nejefektivnější pračky, přičemž účinnost dále klesá podle abecedy. Všímejte si také, kolik má pračka otáček. Čím je počet otáček vyšší, tím bude vyprané prádlo sušší. Dávejte však pozor na přesušení prádla (prádlo je pak pomačkané a bude se špatně žehlit), vysoký počet otáček tak nemusí být nutně výhodou. Pokud však máte zároveň sušičku, je důsledné odstředění v pračce výhodné, protože snižuje spotřebu elektrické energie v sušičce (nemusí tolik sušit). Pro běžné praní Vám naprosto postačí 800 otáček za minutu, pokud máte sušičku, vyberte si pračku alespoň s 1 200 otáčkami za minutu. Neopomínejte také sledovat údaj o hlučnosti pračky, zejména pokud perete obvykle ve večerních nebo nočních hodinách. Hodnota hlučnosti praní obvykle přesahuje hranici 50 dB, hlučnost odstředění pak i hranici 70 dB.

6. Promyslete, zda by pračka měla zvládat i sušení prádla

Pokud nemáte doma prostor pro umístění samostatné sušičky, popřípadě nemáte kam pověsit prádlo, můžete si pořídit pračkou se sušičkou v jednom. Ačkoliv prádlo nesuší tak efektivně jako klasická sušička (zpravidla lze usušit najednou zhruba polovinu vyprané plné dávky), nemusíte mít obavy, že by bylo prádlo přeschlé, po usušení lze prádlo ihned vyžehlit a uschovat na své místo. Nevýhodou může být vyšší spotřeba vody nebo delší doba nutná pro vyprání a usušení celé dávky prádla.

Tip: Prohlédněte si pračky se sušičkou. Pokud máte doma dostatek prostoru, doporučujeme nahlédnout též do kategorie akční sety, kde můžete výhodně koupit sestavy praček a sušiček.

7. Všímejte si dalších funkcí pračky

Moderní pračky obsahují spoustu užitečných funkcí, které vám usnadní práci a také vám ušetří peníze a čas. Zde jsou některé z nich:

  • odložený start – tato funkce vám umožní vyprání prádla přesně načasovat, pračku můžete nastavit tak, aby bylo praní dokončeno těsně předtím, než ráno vstanete nebo než přijdete domů z práce. Tato funkce je také ideální, pokud máte levnější noční proud.
  • množstevní automatika (fuzzy logic) – pračka sama pozná množství a typ prádla, čemuž uzpůsobí potřebné množství vody, délku praní, teplotu, otáčky a odstředění. Ušetříte tak energii i vodu, aniž byste snížili kvalitu vypraného prádla.
  • přímé sprchování prádla – díky koloběhu vody je prádlo během procesu praní sprchováno z trysky umístěné nahoře, čímž se prádlo intenzivněji propírá, aniž by bylo poškozeno. Tímto způsobem se zvýší účinnost pracího prostředku a zkrátí délka praní, opět tedy ušetříte energii a vodu.
  • program na skvrny – pračky s touto funkcí vám umožní lépe odstranit skvrny na prádle.
  • program na snadné žehlení – tento program je určen pro praní žehlivého prádla, kdy pračka použije více vody a při odstřeďování je k prádlu šetrná, čímž se omezuje jeho pomačkání.
  • funkce Aqua stop – pokud dojde k poruše, pračka automaticky vypne přívod vody, odčerpá vodu z bubnu a zabrání tak přetečení.
  • displej – vestavěný displej vám usnadní orientaci při ovládání pračky.

Praktická rada na závěr – jak třídit prádlo před praním

Nezapomínejte prádlo před praním třídit. Nemíchejte mírně špinavé prádlo s extrémně špinavým, jelikož mírně špinavé prádlo lze prát při nižších teplotách, zatímco silně znečištěné prádlo vyžaduje více pracího prostředku a vyšší teplotu praní. Čím dříve jej vyperete, tím snazší bude odstraňování skvrn. Mějte na paměti doporučení týkající se třídění prádla podle barev, druhu vlákna a teploty praní. Perte světlé a barevné textilie zvlášť, naopak prádlo stejné barvy a teploty praní perte společně.