0
0Košík

7 tipů, jak si vybrat vysavač

Vysavač je samozřejmým a nenahraditelným pomocníkem při péči o moderní domácnost, na trhu si můžete vybrat z nepřeberného množství přístrojů různých typů. Zde nabízíme několik rad, které by vám při výběru vysavače mohly pomoci.

1. Vyberte vhodný typ vysavače

Při volbě správného vysavače zohledněte, z jakého povrchu budete doma vysávat.  Pokud máte většinu podlah bez koberců a chcete tedy jen vysávat prach, postačí vám klasický či ruční vysavač. Klasické (podlahové či tyčové) vysavače jsou určené pro suché vysávání podlah, koberců, záclon, atd. Ruční vysavače jsou malé bezdrátové vysavače, které jsou vhodné pro vysávání menších prostor, jakými jsou např. vnitřek automobilu či kuchyňský stůl. Pokud máte doma převážně koberce, zvažte pořízení výkonného klasického vysavače, popřípadě víceúčelového (multifunkčního) vysavače, který umožňuje suché i mokré vysávání podlah a koberců, také šamponování koberců, sedaček, autosedaček apod. Lze jimi vysávat i mokré nečistoty, např. rozlitou vodu. Obsluha a údržba vysavače s mokrým sáním je však náročnější a může být i nákladnější. Proto si před zakoupením tohoto typu vysavače zjistěte i cenu filtrů a způsob údržby vysavače. Moderním trendem jsou robotické vysavače, které vysávají zcela samy, přičemž jsou vhodné spíše pro hladkou podlahu než pro vysoké koberce. Robotické vysavače mají „domovskou základnu“ s napájením, levnější typy pracují do svého úplného vybití, dražší modely se umí samy dobít a pak pokračují ve vysávání v místě, kde uklízely naposledy. Díky precizní navigaci si dražší modely dokáží poradit s úklidem celého bytu.

Tip: Prohlédněte si podlahové vysavače, tyčové vysavače, ruční vysavače, víceúčelové vysavače, robotické vysavače.

2. Zvolte mezi sáčkovým nebo bezsáčkovým vysavačem

Klasické sáčkové vysavače jsou v poslední době na trhu doplněny vysavači bezsáčkovými (cyklonovými), které mají vyjímatelný zásobník. Vysavač se zásobníkem vám ušetří peníze za nákup sáčků, na druhou stranu je vhodný spíše pro vysávání hrubých nečistot, jinak je nutné opakovaně čistit filtr od chlupů, vlasů a podobných domácích nečistot, aby se nesnižoval sací výkon. Pro běžnou domácnost proto možná budete volit spíše sáčkový typ, který se vyznačuje vysokým výkonem a kvalitnějším zachycováním nečistot. Sáčky mají dlouhou životnost a při jejich výměně se prakticky nedostáváte do styku s nasbíraným odpadem. Alternativou je pak vodní vysavač, který má místo sáčku (nádoby) vodní nádrž, přes kterou prochází vzduch z hubice. Jde o výborný způsob filtrace, ve vodě se zachytí roztoči, bakterie i plísně.

3. Zvažte, jak velkou plochu budete vysávat

Při koupi vysavače rozhodně berte v úvahu velikost plochy, kterou budete zpravidla vysávat, a podle toho volte objem sáčku nebo nádoby. Pro úklid menších bytů (do 50 m²) vám postačí objem sáčku (nádoby) 2 až 2,5 litru. Pro úklid velkých bytů nebo domů (s plochou nad 150 m²) již volte spíše objem větší než 4 litry. U bezsáčkových vysavačů zpravidla stačí objem 1,2 – 2 litry, protože jej lze po každém vysávání snadno vyprázdnit a vyčistit.

4. Sledujte poměr cena/výkon (kvalita)

Jak je pravidlem u naprosté většiny výrobků, s vyšší cenou vysavače zpravidla obdržíte také vyšší kvalitu. Závisí tedy jen na vašem uvážení, zda upřednostníte levný výrobek nebo výrobek dražší, u kterého je ovšem předpoklad, že bude mít nižší spotřebu, bude spolehlivější a bude vám sloužit déle. Stejně tak u dražších výrobků bývají často lepší doprovodné služby, jako např. delší záruka apod. Snažte se vybrat si výrobek, který bude plně odpovídat vašim představám a bude pro vás cenově přijatelný. Abyste minimalizovali riziko, že budete v budoucnu s výrobkem nespokojeni, zjistěte si o něm před nákupem co nejvíce informací. Podstatné jsou zejména údaje o spotřebě a o výkonu. Na základě nařízení Evropské Unie má každý prodejce od 1.9.2014 povinnost opatřit vysavače tzv. energetickými štítky a všechny nově na trh uváděné vysavače musí splňovat následující požadavky: jmenovitý příkon nižší než 1600 W, množství prachu zachyceného na koberci více než 70%, množství prachu zachyceného na tvrdé podlaze více než 95%.

Na energetických štítcích naleznete následující údaje: energetická třída (nejlepší A, nejhorší G), průměrná roční spotřeba energie, třída prachových emisí (množství prachu ve vzduchu vyfukovaném vysavačem, opět A až G), hlučnost (opravdu tichý vysavač má hodnotu 69 dB (A) nebo nižší), třída účinnosti vysávání koberců (čisté a hygienické koberce zajistí vysavač s účinností vysávání koberců třídy C nebo lepší), třída účinnosti vysávání tvrdých podlah (opět je ideální alespoň třída C).

5. Myslete na způsob napájení vysavače

Většina vysavačů je napájena z elektrické sítě. Nepodceňte tedy délku přívodového kabelu, abyste vysavač nemuseli vypínat a zapínat v každé místnosti. Menší a levnější vysavače disponují obvykle šňůrou o délce 5 až 8 m, víceúčelové pak mají kabel o délce až 15 m. U vysavačů se také uvádí tzv. akční rádius přístroje. Jedná se o součet délky kabelu, vysávací hadice, trubky a hubice. U ručních (akumulátorových) vysavačů problém s dosahem přístroje odpadá, jelikož mají nabíjecí baterii (akumulátor) a jsou tedy snadno přenosné. Jejich nevýhodou je nižší a časově omezený výkon.

6. Nezapomeňte na filtry

Zejména pro astmatiky a alergiky je důležité, zda a jak umí vysavač filtrovat proudící vzduch. Většina moderních přístrojů naštěstí již disponuje pokročilými systémy filtrace. Obvyklou variantou je kombinace vstupního filtru u sání motoru a výstupního filtru na zadní straně přístroje, jejichž úkolem je chránit zařízení a odstraňovat částice a škodlivé mikroorganismy. Zvláštní kategorií jsou velice účinné speciální HEPA filtry, které již dnes bývají standardem. Čím vyššího jsou stupně (třídy), tím lépe filtrují. Maximální ochranu nabízí stupeň 13, který je schopen odfiltrovat 99,9 % nečistot. Navíc existují i vodou omyvatelné varianty s několikaletou životností. Výbornou úroveň filtrace nabízejí také vodní vysavače.

7. Všímejte si dalších funkcí vysavače

Úklidové práce vám mohou zpříjemnit různé speciální nástavce a multifunkční hubice na luxování koberců, plovoucích podlah, čalounění a špatně dostupných prostor. Domácí kutilové ocení hubici pro vrtání, která na stěně drží pomocí podtlaku. Praktické jsou teleskopické trubice s nastavitelnou délkou, některé jsou dokonce vybaveny ovladači výkonu vysavače. Do bytu s domácími mazlíčky je výborný turbokartáč, což je rotační kartáč poháněný sacím vzduchem, který dokáže zachytit chlupy a malé nečistoty. Praktické jsou rovněž indikátory plnosti sáčků nebo zanesení filtru.